Pražský Rallysprint
K oblíbeným Napište nám - Pražský Rallysprint Pražský Rallysprint Facebook
Pražský Rallysprint Pražský Rallysprint Pražský Rallysprint Pražský Rallysprint
Generální partner Hlavní partner Hlavní partner Oficiální partner

Tipcars Pražský Rallysprint 2023 | Tiskové zprávy 2023

Praha už volá - a její startovce vévodí Dohnal a Cais!
27. 11. 2023

Již v sobotu 2. prosince poosmadvacáté zaburácí motory soutěžních vozů, které se utkají na TipCars Pražském Rallysprintu. Ten bude mít klasickou podobu, která bude letos vyšperkovaná ranním návratem na tradiční rychlostní zkoušku Cementárna. A podle předpovědi počasí se zdá, že se letos vrátí i její nevyzpytatelnost, která zejména v prvních ročnících tohoto slavného klání potrápila i mnohá známá jména.

„Sice bude na startu chybět desetinásobný vítěz naší soutěže Václav Pech, který je stále v rekonvalescenci po operaci ramene, konkurence bude ale i tak skvělá. Přestože jsme navýšili kapacitu startovní listiny na 65 posádek, museli jsme několik dalších zájemců zklamat, víc aut už se na naše rychlostní zkoušky opravdu nevejde,“ říká ředitel soutěže Petr Mihule a přidává další informace k jezdecké sestavě: „Se startovním číslem 1 se vydá na trať dvojnásobný vítěz soutěže Jan Dohnal, který se spolujezdcem Ivo Vybíralem opět osedlá jedno z posledních opravdových ´wéercéček´, konkrétně vůz Ford Fiesta WRC 2017. Starší WRC si vyzkouší i David Tomek, modernějších vozů kategorie R5/Rally2 pojede dokonce dvacet! Z nich se určitě nejvíc těšíme na škodovku talentovaného Erika Caise, kterého přivítáme na TipCars Pražském Rallysprintu úplně poprvé. Jeho spolujezdcem bude známý motoristický novinář Radek Mazal, pro nějž to jistě bude nezapomenutelný zážitek. Erik v poslední době sbírá zkušenosti spíše na zahraničních závodech, ve skvělém světle se předvedl i na nedávné ´světové´ Central European Rally, kde byl nejlepším českým jezdcem a v prestižním hodnocení WRC2 obsadil stříbrnou příčku i v mezinárodním měřítku.“

Startovní listina obsahuje i další hvězdná jména – z nich se kromě obhájce Dohnala už stihli zapsat mezi vítěze pražského klání také Jan Černý, Petr Semerád a bývalý pilot formule 1 Tomáš Enge. Dalším v čele s Vojtěchem Štajfem, Martinem Vlčkem či Martinem Semerádem uniklo v minulosti prvenství jen o vlásek a o to větší motivaci budou mít letos. Nechat zahanbit se rychlými časy určitě nebudou chtít ani další závodníci, fanoušci budou ale zvědavi i na šoumeny, kteří budou více než rychlou jízdu spíše předvádět široké smyky. V tomto směru nesporně budou hrát prim piloti starších strojů Mitsubishi Lancer, tedy Martin Šikl či Jan Sýkora. Své fanoušky mají vždycky také historické vozy, kterých se na startu ukáže čtrnáct. Jedním z nejrychlejších mezi nimi bude kultovní valašská posádka Jaroslav Vančík – Jan Tománek, která pojede se silným BMW M3. Sekundovat jim budou mj. Miroslav Janota či Stanislav Budil, kteří se už se svými historickými vozy dokázali prosadit až na medailové příčky evropského šampionátu.

Ve startovní listině XXVIII. TipCars Pražského Rallysprintu najdeme i několik kuriozit. Svůj premiérový evropský start chystá Čechoameričan George Plšek, jenž se dlouhodobě prosazuje v rámci národního šampionátu USA. Vůbec poprvé se za volant soutěžního vozu posadí spolujezdkyně Václava Kopáčka, sympatická Barbora Rendlová. Třešničkou na dortu pak je potvrzení faktu, že rally je typický rodinný sport, vždyť v Praze se předvede hned pět klanů - za volanty se posadí otec a syn Tomkové, Vlčkové i Štuksové, no a Josef Semerád a Tomáš Klokočník rozsadí za volanty soutěžních strojů dokonce po dvou potomcích.

Zbývá už jen připomenout, že XXVIII. TipCars Pražský Rallysprint startuje v sobotu 2.12. ráno, přičemž přesně v 8:00 se první vůz vydá na trať úvodní rychlostní zkoušky ´SUBARU Cementárna´, vedené mezi Radotínem a Řeporyjemi na jihozápadním okraji města. Od desáté hodiny pak budou jezdci kroužit kolem známých stadionů na trati RZ ´TipCars Strahov okruh´, aby tradiční finále obstaral po čtrnácté hodině neměřený ´Epilog´, kde se i největší šoumeni z řad závodníků budou moci důkladně vyřádit.

Karel Špaček, media team

XXVIII. TipCars Pražský Rallysprint opět uzavře sezónu
20. 10. 2023

První prosincová sobota bude také i vyhrazena TipCars Pražskému Rallysprintu, který má letos na pořadu už své 28. pokračování. Můžeme se tak znovu těšit na onu speciální předvánoční atmosféru, která pravidelně tomuto sportovnímu podniku dodává na atraktivitě. Do uzávěrky přihlášek v tuto chvíli ještě zbývá několik týdnů, a tak je zatím předčasné byť jen naznačovat, které týmy projevily o účast zájem. Ze startovních listin minulých ročníků je ale zřejmé, že konkurence bude opět početná a velmi kvalitní. Stačí připomenout, že před rokem obsadily kompletní stupně vítězů posádky s vozy WRC, nebo také to, že vzácným hostem loňského jarního klání byl současný světový šampión Kalle Rovanperä.

„Co se týče tratě, sázíme na osvědčený formát,“ říká ředitel soutěže Petr Mihule a doplňuje: „Nejvíc průjezdů soutěžních aut si tak opět užijí diváci v okolí strahovských stadiónů, ještě předtím ale závodníci budou muset absolvovat dva průjezdy klasickou rychlostní zkouškou. Tou bude tentokrát trať, na které kdysi náš rallysprint začínal, pojede se tedy náročná rychlostní zkouška Cementárna v údolí mezi Řeporyjemi a Radotínem. Věřím, že tam nebo zejména potom na Strahov opět fanoušci rallysportu najdou cestu. Pro jistotu ale už teď připomeneme termín, který si závodníci i diváci zapíší do svých diářů – XXVIII. TipCars Pražský Rallysprint proběhne v sobotu 2. prosince 2023.“

Karel Špaček, media team

Další tiskové zprávy

Generální partner Hlavní partner Hlavní partner Oficiální partner Hlavní mediální partner Mediální partner Mediální partner Oficiální partner Oficiální partner
Pražský Rallysprint